Czym jest statystyka opisowa?
Statystyka opisowa, ujmując najprościej, to specyficzny dział statystyki, który służy do opisu danych zebranych w badaniu. Zacznijmy od tego, że głównym celem całej statystyki jest uzyskanie ze zbioru danych informacji maksymalnie użytecznych i uogólnionych na temat badanego zjawiska w tym celu prowadzone są badania statystyczne a następnie uzyskane w ten sposób dane poddawane są analizie statystycznej.
Załóżmy więc, że udało nam się przeprowadzić badanie i pozyskać wystarczającą ilość informacji (danych) o badanej zbiorowości, chcemy więc teraz rozpocząć proces ich dalszej analizy. Właśnie od tego momentu rozpoczyna się rola statystyki opisowej, która to zajmuję się metodami opisu statystycznego danych uzyskanych w trakcie badania. Dzięki tym metodą możemy opisać zebrane dane, wyciągnąć podstawowe wnioski oraz odpowiedzieć sobie na pytanie w jaki sposób ma wyglądać ich dalsza analiza.
W jaki sposób dokonywany jest opis w statystyce opisowej?
Opis statystyczny danych dokonywany jest z wykorzystaniem poszczególnych statystyk opisowych określanych jako miary położenia rozkładu, które można podzielić w następujący sposób:
- Miary położenia, które opisują położenie rozkładu na osi liczbowej. Do grupy tej zaliczamy także miary tendencji centralnej, które opisują wartość wokół, której skupiają się wartości zmiennej. Do grup tych należą:
-> średnia arytmetyczna
-> mediana
-> dominanta
-> Kwartyl
- Miary zróżnicowania- Informują one o stopniu rozproszenia wartości cechy wokół wartości miar tendencji centralnej, do grupy tej należą:
-> Odchylenie standardowe
-> Współczynnik zmienności
- Miary asymetrii- Informują one o symetrii lub asymetrii rozkładu, do grupy tej należą:
-> Współczynnik asymetrii
- Miary koncentracji – Informują one o nierównomierności rozdysponowania wartości cechy w populacji, do grupy tej należą:
-> Współczynnik Giniego
Statystyka opisowa i jej techniki prezentacji danych
Dodatkowo do metod opisu statystycznego danych zaliczyć należy także techniki służące do prezentowania danych. Do tej kategorii należą odpowiednio:
- Metoda opisu tabelarycznego– Dane zaprezentowane są z wykorzystaniem tabel, w których najczęściej znajdują się także wyliczone statystyki opisowe (średnia arytmetyczna, odchylenie standardowe.)
- Metoda graficznej prezentacji danych– Dane zaprezentowane są z wykorzystaniem różnego rodzaju wykresów. W opracowaniach badań najczęściej spotkać możemy: histogram, wykres pudełkowy, wielobok liczebności, krzywa liczebności, wykresy kołowy, wykres słupkowy, kartogram.
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami w naszej bazie wiedzy.