Statistica program do analizowania danych statystycznych

Statistica to bardzo uniwersalne oprogramowanie służącym do statystycznej analizy danych. Umożliwia m.in. operowanie na bazach danych wykonywanie transformacji danych, tworzenie wykresów, jak również tworzenie aplikacji (w bardziej zaawansowanych pakietach). W skład tego systemu wchodzi wszechstronny zestaw zaawansowanych procedur analitycznych. Sam program posiada ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Wykorzystywany jest bowiem przez znaczną liczbę uczelni, instytutów, naukowców oraz przedsiębiorstw.

program statistica

Użytkowanie tego oprogramowania jest odpłatne i wymaga zakupu licencji. W Polsce oficjalnym dystrybutorem oferującym program Statistica jest firma StatSoft Polska z siedzibą w Krakowie. Firma ta jest również partnerem wsparcia technicznego obsługującym polskich użytkowników.

Producent zapewnił jednak możliwość jednorazowego pobrania wersji testowej programu [zobacz link na końcu artykułu], która uprawnia do darmowego korzystania z programu przez okres miesiąca.

Program oferuje także rozwiązania specjalistyczne, należą do nich:
– Zestaw farmaceutyczny (stworzony z myślą o potrzebach przemysłu farmaceutycznego)
– Zestaw medyczny (dedykowany osobą zajmującym się opracowywaniem wyników badań
medycznych)
– Zestaw laboratoryjny (dedykowany laborantom, opracowaliśmy, usprawnia prace i
automatyzuje czynności analityczno-raportowe przy analizie danych)
– Zestaw scoringowy (dedykowane narzędzie wspierające proces budowy modeli
skoringowych, Rozwiązanie powstało we współpracy StatSoft Polska z PKO BP)
– Zestaw dla analiz marketingowych i rynkowych ( ułatwia i przyspiesza pracowania
wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem badań ankietowych)

Program Statistica – jak wypada w odniesieniu do innych oprogramowań statystycznych?

Program Statistica wzbogacony jest o bezpłatny internetowy podręcznik statystyczny, który wyjaśnia pojęcia i testy statystyczne. Zawiera także praktyczne przykłady wykorzystania testów oraz sposób interpretacji ich wyników. Na stronie internetowej autora programu zamieszczona jest czytelnia zawierająca około 500 artykułów poświęconych tematyce statystycznej. Niestety dostęp do tych treści mają tylko zalogowani użytkownicy. Zakres wsparcia merytorycznego i technicznego ze strony polskiego dystrybutora jest więc znaczną przewagą nad oprogramowaniem typowo “anglojęzycznym”.

Podstawowe i zaawansowane analizy statystyczne w naszej firmie wykonujemy właśnie m.in. przy użyciu komercyjnego pakietu tego oprogramowania. Nie przesądzamy w ten sposób o istotnej wyższości tego pakietu nad innymi programami. Każdy statystyk, czy naukowiec ma bowiem własne upodobania względem choćby interfejsu w takich systemach. Możemy jednak podkreślić dość wysoki poziom kompatybilności przy współpracy z innymi badaczami użytkującymi inne systemy oraz poprawną intuicyjność i przystępność interfejsu.

Programu Statistica nie należy jednak postrzegać jako narzędzia dedykowanego tylko i wyłącznie dla dużych podmiotów (działów analitycznych dużych przedsiębiorstw , firm badawczych czy uczelni i instytutów naukowych).  Podstawowe pakiety z uwagi na różnorodne zakresy licencji oraz zróżnicowane warianty cenowe, mogą z powodzeniem być w zasięgu także dla mniejszych firm oraz naukowców.

Istotną zaletą jest także szeroki zakres tematyczny cyklicznych szkoleń, które odbywają się w siedzibie firmy StatSoft. Nie wszystkie programy z którymi mieliśmy styczność zapewniały tak szeroki zakres wsparcia.

statistica obliczenia

Statistica do pobrania za darmo 

Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, producent umożliwia pobranie zupełnie darmowej, testowej wersji. Rozsądnym posunięciem wydaje się być zainstalowanie najpierw darmowych, wersji testowych kilku różnych programów (np. SPSS, PQStat) w celu porównania ich z programem Statistica. Dopiero na tej podstawie każdy użytkownik będzie w stanie wyrobić sobie obiektywną opinię.

Linki do wersji testowej:

  • https://www.tibco.com/resources/product-download/tibco-statistica-trial-download-windows
  • https://www.statsoft.pl/zasoby/do-pobrania/wersja-probna-statistica/

Szczegółowe informacje odnośnie funkcjonalności najnowszych wersji tego oprogramowania znajdą Państwo na stronie dystrybutora, firmy Statsoft Polska. Pomocny może okazać się także ten internetowy przewodnik