SPSS – program nie tylko dla statystyków i naukowców?

SPSS to program oferujący obecnie już nie tylko zaawansowane analizy statystyczne, ale także szereg innych funkcji, m.in. biblioteki algorytmów uczenia maszynowego, czy funkcje analizy tekstu. Istotną przewagą nad znaczną częścią innych programów statystycznych jest możliwość rozbudowywania o dodatkowe rozwiązania typu Open Source, a także integracje z dużymi zbiorami danych i aplikacjami zewnętrznymi. Zatem o ile podstawowym zastosowaniem programu może być m.in. testowanie hipotez statystycznych oraz badanie relacji między zmiennymi, to jednak odpowiada on na potrzebę stosowania również znacznie bardziej wielowymiarowej analizy danych.

 

IBM SPSS Statistics

źródło: www.ibm.com

Program SPSS może pracować na danych, które pochodzą z różnych źródeł. Oprogramowanie to udostępnia szeroki wachlarz narzędzi do opisu danych i ich “obróbki”. Możliwe jest bowiem zastosowanie różnorodnych technik analitycznych, takich jak choćby; analizy eksploracyjne, klasyfikacja danych oraz ich grupowanie i redukcja, skończywszy na zaawansowanych predykcjach i prognozowaniu.

Oficjalnym głównym dystrybutorem programu w Polsce jest firma Predictive Solutions Sp. z o.o. Podmiot ten oferuje możliwość uczestnictwa w szkoleniach oraz gwarantuje wsparcie techniczne i serwisowe nabywcom z terenu Polski.

SPSS Statistics – istotne zalety oprogramowania 

Zasadniczym plusem SPSS Statistics jest z pewnością jego szerokie rozpowszechnienie w środowisku naukowym. Oprogramowanie to wykorzystują bowiem nie tylko uczelnie i instytuty naukowe, ale także pokaźny odsetek niezależnych firm badawczych i doradczych oraz znaczna ilość naukowców.

Co jednak bardzo istotne, w parze z wielością funkcji i zastosowań tego programu, idą również intuicyjność i wygoda obsługi. Można zaryzykować stwierdzenie, że wyróżnikiem IBM SPSS Statistics jest pewnego rodzaju łatwość użytkowania.  Wynika ona w dużej mierze z obecności przyjaznego interfejsu użytkownika. Bardzo ważną zaletą przy obszernych objętościowo analizach jest możliwość zastosowania pewnego rodzaju “automatyzacji analiz” przy wykorzystywaniu języka skryptowego.

Dla wielu osób przydatny może okazać się fakt, iż podstawowe pliki w formacie .sav są w pełni kompatybilne z jego całkowicie darmowym odpowiednikiem, czyli programem PSPP (tutaj możesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego czym jest program PSPP)

Program SPSS trial – przetestuj darmową wersję 

Stanowczo odradzamy pobierać program SPSS z niesprawdzonych źródeł, np. wpisując w wyszukiwarce hasła typu “spss chomikuj” lub “spss torrent“. Otrzymujemy sygnały, że wielu studentów pobierających tego typu nielegalne oprogramowanie, z przerażeniem odkrywa po jakimś czasie, że “downloadowane” wcześniej pliki z niesprawdzonego źródła zainfekował komputer poważnymi wirusami i trojanami. Tak – niestety hackerzy również i tutaj zaznaczają swoją obecność 🙂

Zdecydowanie bezpieczniej będzie ściągnąć SPSS Trial ,tj. oficjalną wersję testową bezpośrednio ze strony producenta pod tym linkiem https://www.ibm.com/account/reg/signup?formid=urx-19774

Podobnie jak w przypadku innych programów, sugerujemy pobrać i porównać oprogramowanie różnych producentów (np. PQStat lub Statistica), aby świadomie wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie system.  Każdorazowo wybór konkretnego programu musi być bowiem swoistym kompromisem między “polityką licencyjną”,  “ceną”, “intuicyjnością” oraz “zakresem oferowanych funkcji”.