PSPP to darmowy program statystyczny – czy sprawdzi się jako zamiennik dla programów komercyjnych?

PSPP jest całkowicie bezpłatny program do statystycznej analizy danych. Program dedykowany statystykom, socjologom, pracownikom dydaktycznym jak i studentom. Jego największą zaletą jest prostota obsługi oraz szybkość analizy.

Program daje możliwość pracy na praktycznie nieograniczonej liczbie przypadków i zmiennych (wsparcie programu do ponad miliona przypadków i zmiennych).

Funkcjonalność programu pozwala na dokonywanie testów t- Studenta, analizy wariancji, testów nieparametrycznych, analizy regresji i analizy skupień. Bardzo ważne jest również, iż bezpłatna licencja daje możliwość korzystania ze wszystkich funkcji nawet tych zaawansowanych i co chyba jeszcze ważniejsze jest ona bezterminowa. Użytkując program mamy możliwość wyboru języka poleceń lub korzystania z interfejsu.

W Internecie spotkać możemy kilka podręczników jak korzystać z programu, dodatkowo na serwisie You Tube znaleźć możemy filmowe poradniki, które tłumaczą ja „krok po kroku”  za pomocą programu wyliczać i interpretować poszczególne statystyki.