Jakie programy statystyczne są obecnie dostępne na rynku? Dowiedz się także o darmowych odpowiednikach komercyjnego oprogramowania.

Programy statystyczne umożliwiają wykonywanie szerokiej gamy zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych procedur związanych z analizą danych statystycznych. Zdecydowana większość współczesnych programów tego typu pozwala nie tylko analizować dane, lecz również dokonywać ich wizualizacji, zarządzać bazami danych, a niektóre z nich także zapewniają możliwość tworzenia własnych dedykowanych aplikacji.

Programy statystyczne – licencje komercyjne

Płatne programy statystyczne z reguły posiadają znacznie większą ilość możliwości analizy danych oraz ich przetwarzania.  Przede wszystkim komercyjne oprogramowania statystyczne rozwijane są od długiego czasu i zastosowane w nich rozwiązania są najbardziej przyjazne w używaniu nawet dla osób z podstawową wiedzą statystyczną.  Wyróżniają się również tym, iż z reguły po zakupie licencji użytkownikowi przysługuje również pełne wsparcie techniczne oraz dodatkowe materiały i pomoce, np. samouczki, instrukcje i fachowe poradniki.

 

Programy statystyczne – licencje otwarte (open source)

Darmowe odpowiedniki płatnych programów komputerowych do przeprowadzania analizy statystycznej danych z reguły posiadają nieco mniejszą ilość zautomatyzowanych funkcji, wymagają większej wprawy w obsłudze lub dysponują mniej zaawansowanymi możliwościami obliczeń lub wizualizacji danych. Niektóre z nich posiadają język oprogramowania dążący do całkowitej zgodności z oprogramowaniem płatnym ((np. PSPP w stosunku do SPSS)